ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի հետ
Հունիսի 16-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Ալեն Սիմոնյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի հետ:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությանը, աշխատանքային գրաֆիկին առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ հաջորդ նիստին քննարկվող օրակարգի հետ կապված դրույթներ եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահները վերահաստատել են հաջորդ՝ 33-րդ նիստի անցկացման վայրը եւ մոտավոր ժամկետները:

RA NA Deputy Speaker Alen Simonyan Has Telephone Talk with Deputy Speaker of RF FA Federation Council Yury Vorobyov
On June16, the RA NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and the RF FA Alen Simonyan had a telephone talk with the Deputy Speaker of the RF FA Federation Council Yury Vorobyov.
During the talk they discussed issues regarding the activities of the Inter-Parliamentary Committee, the working schedule, as well as provisions related to the agenda under debate at the next sitting and other issues of mutual interest.
The Co-Chairs of the Armenian-Russian Inter-Parliamentary Committee reaffirmed the venue and the approximate terms of the 33rd sitting.